A coeliakia egy olyan komoly betegség, amelyben az immunrendszer a glutén hatására megtámadja saját szöveteit, károsítva ezzel a belek nyálkahártyáját, és megakadályozza a tápanyagok megfelelő felszívódását. Tehát ez nem élelmiszerallergia vagy intolerancia, hanem egy autoimmun betegség.
A coeliakia gyakori, és mintegy minden századik embert érint. Azonban csak a betegek egy kis része kerül diagnosztizálásra, így jelenleg is világszerte rendkívül sok olyan ember van, aki coeliakiában szenved, de még nem tud róla.
A „MINDENMENTES” FOGALOM LETT. ÉRTÉK VAGY ÁTVERÉS?
A genetikai hajlamnak is szerepe van a betegség kialakulásában, és kutatások folynak a coeliakia mögötti gének feltárására. A diagnózis főleg tünetek alapján történik, amelyek lehetnek enyhétől súlyosig terjedők, például puffadás, hasmenés, fáradtság, vagy éppen súlyvesztés.
A kezelés egyetlen módja a gluténmentes étrend, ami a búza, árpa és rozs teljes kizárását jelenti. A genetikai öröklődés miatt a családtagoknak is nagyobb esélyük van a betegségre, így fontos, hogy rajtuk is végezzenek szűrést.
Egy pozitív gyorsteszt után is további vizsgálatokra van szükség, többnyire a szérum immunoglobulin A (IgA), szöveti transzglutamináz antitest, vagy IgA endomsium antitest vizsgálatát. Amennyiben pozitív, akkor vékonybél-biopszia történhet a coeliakia megerősítéséhez.
A legfontosabb üzenet, hogy az otthoni tesztek nem helyettesíthetik az orvosi diagnózist, és a pozitív teszteredményeket mindig orvosi vizsgálatokkal kell megerősíteni. Nagyon fontos, hogy ne kezdjenek el öndiagnózist megállapítani, és ne váltsanak át gluténmentes étrendre anélkül, hogy szakemberrel konzultálnának.