GLUTÉNMENTES GYEREK

tovább olvasom

Ha a gluténmentes étrend gyermekünket érinti, akkor ez számos kihívást jelent. Fontos a fokozott elővigyázatosság és hatalmas az életmódváltás is. Az étkezés könnyebb kezelése és a gyerekbarát étrend kialakítása érdekében megpróbáljuk összegezni a legfontosabbakat, amivel szembe kell nézni.

Cöliákia a családban

A cöliákia sokszor jár tünetekkel a gyermekeknél: rossz emésztés, hasfájás, betegségek. Ugyanakkor ez nem feltétlen van így. Van olyan eset is, ahol tünetmentes az autoimmun betegség, de a bélflórában sajnos már elkezdte a roncsolást. Minden gyermeknél érdemes egy vérvétel alkalmával az allergének vizsgálata, kitérve az ételallergia panelekre is.

Amennyiben kiskorban diagnosztizálják a gyermeket, akkor ebben szocializálódik és kezdettől fogva az életmódja része. Nagyobb korban viszont nehéz az ízváltás, hiszen 15 éves korunkra kialakul az ízvilágunk.

A cöliákia kialakulásához kell a genetikai háttér: a gén sokakban megtalálható és könnyen aktivizálódik. El lehet menni génvizsgálatra, de az csak a hajlam jelenlétének kimutatására jó. A cöliákia igazolásához vérvétel szükséges. Amennyiben az eredmény szürke zónában mozog, sor kerülhet gyomorbiopsziára.

Ha a gyermeknél igazolt a cöliákia, a családban is elvégzik a vizsgálatokat, vagy ha nem, akkor is érdemes elvégeztetni. Ne csodálkozzunk, ha ez negatív marad, hiszen nem mindenkinél alakul ki, akkor se, ha a gén megtalálható benne. A felnőtteket nem szűrik annyira: minek a 90 éves dédit már leszűrni, ha eddig evett glutént, egyen még. De javasolt mindenkinél elvégezni a vizsgálatot, mert számos betegség, emésztési probléma és rossz közérzet okozója lehet.

A családban a legnehezebb feladat: hogy megértsék ezt az autoimmun betegséget. A cöliákiának nincs nagyobb múltja, nem cukorbetegség, amiről mindenki hallott. Nem értik mi ez és mennyire szigorúan kell a diétát tartani, vagy miért nem ehet a nagyi krumplijából, hiszen abba nem tett lisztet. A családban, az iskolában, a barátoknál ez a legnehezebb: megértetni velük, hogy nem ehet semmit a gyerek, ami nem gluténmentes konyhán készült. Állandó a harc és a magyarázkodás, ami sajnos a gyereknek a legrosszabb. Mások butasága, értetlensége, az elé tett finomság a nagyitól vagy barátoktól, amit nem ehet meg. Számos lemondás és sóhaj a hétköznapi életben ez, akár egy osztálykiránduláson, akár egy szülinapi bulin. 

A leggyakoribb, diétát igénylő betegségek: a laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység), a cöliákia (gluténérzékenység), a tejfehérje-allergia, a tojásallergia és a szénhidrát-anyagcsere zavarai.

A táplálékallergiák és emésztési, felszívódási zavarok, táplálékintoleranciák között alapvető a különbség:

    • Az allergiák hátterében az immunrendszer kóros, túlzott reakciója áll. A táplálék vagy annak valamelyik összetevője a kóros immunfolyamat beindítójaként, úgynevezett allergénként viselkedik.

       

    • Az intoleranciák oka az emésztőrendszer zavara. Nincsen immunreakció, általában egy bizonyos étel egy adott összetevőjét a szervezet nem képes megemészteni és ez okozza a tüneteket.

Mit adhatok a gluténmentesnek?

Kérdezz, ne etess!

A legnagyobb segítség egy cöliákiásnak a családtól és a barátoktól, ha kérdeznek és nem próbálnak segíteni. Mindenki ismeretségi körében van ételallergiás, vagy ételintoleranciával élő. Ezért, ma már, ez a kérdés mindenképp érint mindenkit. Kérdezzük meg minden vendégünktől: van-e allergiája, ha igen, akkor ehet-e valamit, mivel készülhetünk? 

Ha a válasz az, hogy köszönjük semmivel, mert visz magával, akkor ezt fogadjuk el mosolyogva. Nekik tényleg azt kell megszokni, hogy viszik magukkal az ételt. A jó szándék mindig megvan, hogy megpróbálják elkészíteni gluténmentesen az ételt, de mivel a konyhájuk nem az, ez hatalmas kockázat. A keresztszennyeződést ki kell zárni. Ez nem bizalmatlanság, csak meg kell érteni, a legnagyobb segítség az, ha hagyják, hogy egye a saját kajáját és nem próbálják megetetni a mentes gyereket.

A saját konyhánk legyen 100%-ig mentes (ha lehet) – így onnan bármi, amit külön csomagolunk, mentes marad. Tudj meg többet a kaja csomagolásról és a mentes konyháról ezen a linken.

Gyerekszemmel mentesen

Lemondás. Így él a cukorbeteg, a dióallergiás, a gluténmentes. Először. Aztán jön, remélhetőleg, hogy ez igazából egészség és móka. Erre törekedjünk!

Nem várhatjuk el, hogy mások mentesek legyenek, ezt otthon kell megteremteni a gyermek számára. Utána sok magyarázat és önbizalom-erősítés kell, mire túllép a csalódásokon, vagy azon, hogy neki mindenhova a saját dobozát kell vinnie, ha enni akar.

Láttatok már gluténmentes gyereket, aki az oviban műanyag tortát kapott, mert úgyse ehet más tortát?

A gyermekeknek a mentesség nem egy döntés, mint a felnőtteknél, ez kényszer. El kell fogadnia és meg kell szeretnie. Állandó figyelem és fegyelem. Itt nem fér be a diétahiba. Ebben segítünk, nálunk nem kell figyelned az apróbetűt, próbáld ki webshopunkat. De mindenhol máshol legyél fogyelmes!

A családtól is lemondást vár a gyermek mentes élete. Legyen gluténmentes az egész lakás. Ha több gyerek van, akkor legyen otthon mindenki az. Nagyon nehéz és drága is, továbbá fokozott figyelmet igényel a rostbevitel. De legalább otthon bármit kivehet a fiókból és nem kell lemondania semmiről. Máshol pedig, egy idő után élvezni is fogja, hogy nem kell azt ennie, amit a többieknek, hanem eheti a kedvenceit.

Rajtunk múlik, tegyük nekik élvezetessé. Érezze, hogy ő mindig a saját kajáit eheti, amik biztos egészségesek. Ebben segítünk! Webshopunkban minden allergiára és a gyerekekre is koncentrálunk, a gyerek-barát ízekre.

Egy tejmentes nem kell, hogy hozzáadott cukor nélkül egyen nápolyit. Egy gluténmentes nem kell, hogy tojásmentesen egye a rántott húst vagy tejmentesen a kókuszgolyót.

Mindig olyan ízeket és ételeket válasszunk, ami finom és tápláló, de azért legyen valami móka, finomság benne. Pl.: két szem gumicukor mindent feldob (Ne a macis, az sajnos marketing minőség helyett!).

Mindig dicsérjük meg a gyermeket a vérvételek, a lemondások, a diéta betartása miatt. Adjunk nekik gyerek-kaját: bolognait, pizzát, krumplit, rántott húst. Olyan pékárut, ami nem olyan barna, hogy már az íze is fűrészpor. Válassz videóinkból és webshopunkról, biztos segít pár ötlet.

Ha több ételintolerancia, vagy allergia is fennáll, akkor webshopunkban válaszd ki együtt őket és csak olyan termékeket fogsz látni, ami mindegyik kategóriának megfelel.

A diétás étkezést igénylő gyermekek száma évről évre nemcsak növekszik, hanem megsokszorozódik. Az élelmiszeriparral nagy gondok vannak évtizedek óta, amelynek a következménye ma már nem tagadható. A mentes étkezés ne lemondást jelentsen, hanem helyes táplálkozást. Ne azt vegyük, amire ráírják, hogy egészséges, hanem amit tényleg szeretünk. Ne a fittet keressük, hanem a változatos étrendet a teljes élethez.

 

Gluténmentes étkeztetés

Közétkeztetés

Jó hír: a közétkeztetés tudja a gluténmentes, tejmentes, laktóz- és tojásmentes és cukorbeteg étkezést biztosítani. Rossz hír: még rosszabb az íze és még kevésbé változatos (14 féle kaja – kb. 2 hetente ismétlődik minden), mint a „normál” étkezés és drágább is. A diómentes étkezés biztosítása továbbra is nagy, megoldatlan probléma.

Keresztszennyeződés szempontjából a cöliákiára és az allergiákra kell a legjobban figyelni. Szénhidrátanyagcsere-zavar (súlyos állapotban cukorbetegség) esetén a tünetek különböznek a táplálékallergiákban, intoleranciákban és emésztési, felszívódási zavarokban tapasztaltaktól. Az étrend készítés kevésbé szigorú, mert a nem diétás étellel való szennyeződés ebben az esetben kisebb egészségügyi kockázattal jár.

Amire figyelj: a diétás közétkeztetést a szülőnek kell igényelnie és fizetnie. Ehhez az intézmény közétkeztetőjének (és az iskolai védőnőnek is!) el kell küldeni a kiállított szakorvosi igazolást. Majd külön kell kedvezményt kérni a gyermek tartósan beteg diagnózisa miatt, különben jóval többe kerül az iskolai étkezés. Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén a térítési díj 50%-ára vehető igénybe támogatás (kincstári igazolás).

Javasoljuk, ha megoldható, akkor iskolás kortól, vagy 2-3. osztálytól a hazai ízek, változatosság miatt, vigye magával az ételt a suliba. Mert jó a mentes étel, hatásos is, főként, ha megeszi a gyerek.

Erre ügyeljünk ha ételt visz a suliba:

  • ha van mikrózási lehetőség és hűtő:
    • akkor kis és mikrozható ételtárolóban vigye a kaját egy kis külön szatyorban, ami hűtőbe tehető;
    • saját evőeszközt, szalvétát érdemes a szatyorba tenni;
    • tanítsuk meg a mikró használatára, a forróság és égési sérülések elkerülésére;
    • mindig úgy mikrózzon, hogy rajta hagyja a tetejét, nehogy keresztszennyeződés érje az ételt;
    • az jó ha mindet megeszi, de ha nem , akkor hozza haza a maradékot;
  • ha nincs mikró, akkor melegentartó, vagy konnektorba dugható ételtároló a megoldás.

Ne küldjünk levest: azt egye meg otthon vacsora előtt. Így nem kell a lötyögés miatti állandó problémákkal küzdeni a suliban, de mégis eszik levest.

A nevelési-oktatási intézményben, amennyiben a közétkeztetés keretében nem biztosítható a gyermek és a tanuló diétás étkezése, akkor étel bevitelére lehetőséget kell adni és biztosítani kell (törvény alapján)

  • a hűtés;
  • a melegítés;
  • és a fogyasztás
    megfelelő feltételeit. 

Gyerekeknél a megfelelő étkezés bizonyítottan javítja az iskolai teljesítményt is.

Milyen intézmény tudja még a mentes étkezést?

Az Erzsébet-tábor is tudja a gluténmentes étrendet (de a mikulás csomagban például a 6 termék közül csak 3 nem volt jó). Azon diétás étrendeket lehet igényelni, amit a közétkeztetésben: diabetikus/natív cukormentes, gluténmentes, tejfehérje- vagy laktózmentes, vegetáriánus. Azaz diómentes, vagy zellermentes itt sincs. Az ottalvós táborozás amúgy kizárva, csak napközis tábor jöhet szóba, ha viszel kaját. Létezik olyan, ami biztosan tudja a gluténmentes étkezést is ennek mindig táboronként kell utánajárni, de létezik kifejezetten cöliákiásoknak tartott tábor is.

A kórházak természetesen tudják a mentes étkeztetést, ez akkor fontos, ha betegség miatt ilyen helyre kerültök, akkor rögtön jelezni kell és persze jó, ha a szakorvosi papír ott van a mobilodon.

Hol ehet még a gluténmentes/mentes gyerek?

Leginkább otthon és vigye az ételt magával. De azért ezen kívül is vannak lehetőségek. Egyrészt ehet minden helyen, ahol biztosan meg tudják csinálni, keresztszennyeződés nélkül az ételt. Ez lehet a nagyinál, ha megtanítjuk rá (kattints),  illetve a 100%-ig gluténmentes étteremben és bisztróben (ld.: gluténmentes konyha). A többi menü házhozszállítót még felejtsd el, szinte mindegyik csal a logóval. Használja a gluténmentes logót, de gluténos konyhán készíti az „egészséges” ételt. Nálunk és hamarosan üzletünkben minden 100% gluténmentes.

Sulis ebéd menü - minta

Otthonról, gyerekmenü tippek

HÉTFŐ

rántott hús rizzsel, majonézzel, két szem csemegeuborkával

– vasárnapi maradék

 

KEDD

tejfölös tészta sajttal

– hétfőn nincs idő főzni

 
 

SZERDA

csirkepörkölt, tészta és kígyóuborka

– tészta maradt, csak a pörköltet kell este odarakni

 
 

CSÜTÖRTÖK

csirkepörkölt krumplipürével és céklával

– bármi zöldség jöhet amit megeszik, ha nincs semmi, legyen két csík kaliforniai paprika

 

PÉNTEK

tejbegríz sok sok kakaóval

– azaz tejbe rizsdara, amit minden gluténosnak is ajánlunk, mert sokkal sokkal jobb 

– kell egy nap, amikor olyat kap, amire mások irigykednek

– ilyenkor az uzsiba tegyünk több zöldet

 

Fontos, hogy mentes legyen és egészséges a kaja. Igen, de az legalább olyan fontos, hogy megegye. Semmit nem ér a főzelék és párolt zöldség, ha végül csokival lakik jól.

Az anyukák nagyon nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy maguk készítsék el az egészséges ételeket a gyerekeknek. De nem ettől leszünk odafigyelő anyukák, hanem attól, ha lesz időnk a gyermekre: játékra, mókára, magyarázásra, beszélgetésre. Az idő ne főzésre menjen, dolgozzon a sütő helyettünk!

A jó termékeket használjuk fel egyszerűen elkészíthető, házias ízekhez.

Süthetünk kalácsot, hiszen élmény befonni és szétszedni még melegen, de ha nagyobb mennyiségben kell kalács egy karácsonyi mákos gubához, akkor válaszd a mi kalácsunkat. Egyen-méretével pár perc alatt kész a gluténmentes mákos guba.

Ahol lehet spóroljunk az idővel és a pénzzel. Próbáljunk meg hétköznap változatos, gyors ételeket készíteni, főként, ha a gyermek viszi magával és hétvégére hagyjuk a nagyobb főzéseket.

Próbáljuk tartani a napi 5 étkezést, mert ez egészséges a gyermekek számára is.

Néhány tipp a hétköznapi étkezéshez

Reggelizz olaszosan

Ha a te gyereked is édesszájú, akkor az édesség tűnik el a leggyorsabban. Azaz egy leves 20 perc kanalazgatása látszat, egy kakaós csiga le se ér a tányérhoz. Az olaszok reggelire „dolcit” esznek, azaz édeset. Adj édes pékárut inkább reggel, mint vacsira. Ha szereti a kakaót, azt se elalvás előtt add, inkább reggel.

A reggeli tápanyagok nagyon fontosak, sok erőt kell adniuk. DE reggel rohanunk és készülődünk, nincs fél óra reggelizni. Hétvégén csinálj rántottát, bundáskenyeret baconnel vagy vegán baconnel. Süss blinit, gofrit, de hétköznap tegyél elé gyorsat, mint például:

HÉTFŐ:  MÁRVÁNYKALÁCS
  • (2 szelet) üresen is isteni, de mehet rá lekvár egy csepp – a maradék jó lesz hétvégén vacsorára, addig bőven eláll (ha mégse használnád el, fagyasztható akár kétszeletenként is)
KEDD: KAKAÓS CSIGA
SZERDA: GLUTÉNMENTES CSOKIGOLYÓ NÖVÉNYI TEJJEL
CSÜTÖRTÖK: GLUTÉNMENTES TEJBEGRÍZ / TÚRÓS TÁSKA
PÉNTEK: LEKVÁROS KALÁCS

Tízórai és uzsonna

Azért egybe, mert egybe csomagolod:

Legyen zöldség és gyümölcs. De ne hidd, ha minden nap répa-sticket raksz, azt fogja majszolni, mert te egészséges rágcsát adtál. Inkább alkudj! Beszéld meg vele: ha megeszi a gyümölcsöt, zöldséget és szendvicset, akkor eheti uzsira a rágcsát. Így legalább a romlandó fogy el előbb.

Kerüld azokat a gyümölcsöket, amik nagyon színeznek, gyorsan romlanak: málna, eper legyen hétvégén inkább. Az eper tud allergén lenni és hasfájást okozni, a mentes gyerekeknél inkább csak módjával adjuk.

  • Gyümölcs, külön csomagolva:
    • banán – csak berakod: ez a legpraktikusabb, főként ha rá is fér a tápanyag a gyerekre (ha inkább sokat evő, ne ezt add, tele van kalóriával);
    • alma, barack – mosd meg, vágd szeletekre, tedd kis dobozba (sokkal szívesebben megeszi);
    • szőlő – legyen magnélküli, édes és szedd szemekre;
    • áfonya – tele van antioxidánssal és imádják;
    • sárgabarack – kimagozva.
  • Zöldség: csomagold külön ezt is. Ha a szendvicsben is szereti, akkor oda is rakj keveset, ami nem áztatja el. De ha külön (is) teszed, tuti nem kerül a szendvicsből a szemetesbe.
    • vágd fel cuki csíkokra a kaliforniai paprikát;
    • dobj be pár szem phisalyst;
    • a kígyóuborkát hámozd meg, szeleteld, csomagold folpackba;
    • a retket vágd fel, sózd be picit;
    • a répát kis stickekre vágd;
    • párolj borsót kukoricával és tedd rá a kedvenc fűszerét, egy kis kanállal csomagold.
  • Szendvics: gluténmentes kenyérből, néha kalácsból csináld. Erre ne a házit használd, válassz a legfincsibbekből nálunk.
    • változatos legyen: használj kalácsot, kenyeret, kiflit;
    • kend meg: vajjal/házi körözöttel/macis sajtkrémmel/májkrémmel/mascarpone szendvicskrémmel;
    • gluténmentes felvágottból bmi, amit szeret: párizsi, sonka, szalámi, kolbász;
    • kis zöldség, csepp ketchup, majonéz, ahogy az ízlésetek diktálja – salátalevél sonkával majonézzel, vagy szalámi egy csepp mustárral és csemegeubival;
    • tegyél bele sajtot: trappista, cheddar, gouda – vékony szelet.
  • Egyéb rágcsák, cukor nélkül:
    • rakj be külön csomagolva bármit, amit elmajszol otthon: háromszög macisajt, pár szelet kolbász, vagy párizsi hengerbe tekerve – mehet bele darab sajt is, kaliforniai paprikába rejtett sajt.
      Ennek az a lényege egyen húst, zöldséget kenyér nélkül is.
      Fontos a rostbevitel: adj neki egy kis pisztáciát, diót, mogyorót, fenyőmagot, mandulát – nem sokat csak 10 szemet és csak akkor ha biztos nem allergiás ezekre!
  • Gyerek-rágcsa:
    • legyen sós mindig – ropi vagy sós perec jó lehet, kis adagban csomagolva.
      Kerüljük a chipseket, törékeny, túl fűszeres kajákat, de jöhet a sajtos rúd vagy egy marék popcorn (csak kicsit rakjunk, amit megeszik, pár darab kis ikeás zacsiban).
    • édes az kötelező: ne is akarjuk leszoktatni, kell a jutalmazás, főként a suliban – lehet túró rudi, vagy tejszelet (Schär), egy KitKat (mentes) nyuszi, egy Merci csoki, vagy pár szem barna M&M vagy francia drazsé.
      A lényeg a mérték – kevés, kis jutalom, mert szépen dolgozott és evett.
    • nem-dörmi maci – bármilyen édes és külön csomagolt keksz jó lehet, de a nagy zacskóból kivett pár szem keksz is.
      Ezek praktikusak kirándulásra/úszásra/korcsolyázásra/színházba, de vészhelyzetre is mindig jók.

Gyermek utáni kedvezmények

A gluténmentes diéta sokkal drágábbá teszi az étkezést, ebben igyekszünk segíteni nektek receptjeinkkel, menüjeinkkel. Ne kevesebbet, hanem jobbat egyetek. Sajnos tény, hogy sokkal drágábbak az egészséges és főként a mentes élelmiszerek.

A cöliákia tartósan beteg állapotnak minősül – örök, élethosszig tartó diéta a kötelező, az orvosi igazolás viszont egy évre szól. Elképesztő az indok: hogy évente visszamenjenek kontrollra a szülők. Az egy évre szóló igazolásnak így se orvosi, se jogi alapja nincs. De így a szülő minden évben újra beadhatja és igényelheti az alapból járó gyermek utáni „kedvezményeket”. Egy újabb hatalmas, felesleges adminisztráció – aki nem csinálja végig, nem kapja meg.

Kedvezmények (2023-évi adatok alapján)

  • Emelt összegű családi pótlék
    – tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után
    – 23.300 Ft (egyedül nevelő szülő: 25.900 Ft)
  • Pótszabadság
    – a 16 évesnél fiatalabb gyermek számától függő pótszabadság mellett további 2 nap pótszabadság jár fogyatékos (tartósan beteg) gyermek után

Legyél igazi mentes, kerüld a kamut!

Az étel-kiszállítóknak amúgy alapból ne higgy, azoknak sem, akiknél van gluténmentes zsemle is. Ne fogyassz ilyen ételeket, mert a csalást és az élelmiszeripar átveréseit segíted. Kifizeted az igazi árát a hamisításért. Ha fontos az egészséges, tudatos táplálkozás, a legtöbb ezt hirdető céget sajnos el kell kerülnöd. Zéró glutén, gluténmentes – nagy betűkkel – eldugva a honlapon kiderül, nem mentes, csak az ára több.

Ha tudni akarod a vendéglátásban/ételrendelésben megbízható cégeket, hamarosan blogunkon bemutatjuk. Ha nincs a listában, kérdezz és utánanézünk

Képzeld el a kisgyerekeket, akik ott állnak a fagyis pultnál az osztállyal és ők nem ehetnek, pedig kiírják, hogy van gluténmentes/cukormentes fagyi. Milyen rossz tartóztatni magát, milyen nehéz neki elmagyarázni, hogy csak hazudnak, hogy több pénzük legyen. Mivel az a fagyi – ami az üzemben még talán – gluténmentes volt, abba belenyúltak a fagyikanállal és használnak gluténos tölcséreket, amikkel a fagyi felett nyúlkálnak. Ebből nem ehet, mert már szennyezett, már gluténos… csak azért írják hogy mentes, hogy drágábban adják el.

Fake vállalkozások minden sarkon!

Elkeserítő! A glutén egy cöliákiás számára méreg. Egy kis mérget sem teszünk a kajába ugye? Nem főzünk egy kis mérges gombát a levesbe, mert az egész mérgezett lesz. De túl fancy a mindenmentes. Nagyon sok vendéglátó és házhozszállítás ezért kínál gluténmentes ételt. Nagyrészt KAMU. A legtöbb nem az. De reklámozzák, kiírják, használják a logót! Aztán jobb esetben az apróbetűben, rosszabb esetben talán szóban kiderül, hogy az keresztszennyeződéses, azaz nem gluténmentes.

A kérdés: komolyan nem értik vagy ennyire nem értenek hozzá? Ha egy összetevő bekerül az ételbe, akkor attól már nem mentes! De eladja. Átvág mindenkit, nemcsak cöliákiást, akinek az egészségét veszélyezteti, hanem mindenkit, aki menteset szeretne enni. Sokszor sajnos orvosok is, vagy fitness és egészségtudatos táplálkozási szakemberek, azaz akik annak hívják magukat.

Ne rendelj wokos gyorsétterem láncban: fent van a honlapjukon, hogy minden étel érintkezhet gluténnel. Mégis a kamu doktor leírja az oldalukon mi a cöliákia, bíztatva, hogy nyugodtan egyél ott, hiszen sok ételben nincs glutén… Ja, csak rajta van, nem benne. Bele nem tett mérget, csak rászórta…

Ha glutén- vagy más mentes étrendet követsz, mert orvos javasolta, vagy magad döntöttél úgy, hogy kipróbálod és rászánod az időt és pénzt, nem szörnyű, hogy átvernek? Kifizeted a gluténmentes vagy vegán árat azért, ami liszttel érintkezett vagy egy kis tojással. De rárakja a logót, mert többet adhat el. Többet azzal, hogy átver, nem azzal, hogy jó…

Baráti találkozók

Mindegy milyen allergént vagy ételt kell kerülni, a gyerekeknek nagyon nehéz a mentes élet. Ha nem változtatunk, felnőttként se lesz könnyebb nekik ebben az országban, a sok hamis mentes-vállalkozás és a törvényi szabályozás hiánya miatt.

Az alap vendéglátás gluténos, allergénekkel szennyezett és cukrot használ. De ebben a kategóriában remek éttermek léteznek már hazánkban, kézműves burgerek és csillagos bisztrók. Mindegyiknél jusson eszedbe: ide egy mentes ember nem mehet. 

De hova mehet? 

A mentes helyekre, ahova a nem mentes is beülhet, hiszen attól baja nem lesz, fordítva ez nem igaz. Ehhez az kell, hogy legyenek mentes helyek! Csak szigorú odafigyelés kell a mentes konyhához, mert az nem varázslat – csak egy tiszta pult, serpenyő és néhány eszköz. Szomorú, hogy ezt nem tudja minden konyha. Szomorú, hogy a mentes emberek nem ülhetnek be barátaikkal, vagy ha igen, egy pohár vizet ihatnak – azt is jobb, ha üvegből. 

Segítsünk, hiszen mindenki érdeke a vendéglátás tisztasága. Igenis vegyék komolyan az allergéneket, és a konyha tisztaságát. Ne szennyezzék be az élelmiszereket! A gasztró nem csak művészet, hanem felelősség is.

kapcsolat

Írj nekünk!

Név(Kötelező)
Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.