GLUTÉNMENTES KONYHA

tovább olvasom

Ha Te vagy gyermeked cöliákiás és vállalja a családod is az életmódváltást, akkor az a legjobb, ha az egész konyha, azaz az egész lakás vagy ház mentessé válik.

Hogy lehet ezt elérni?

A konyha gluténmentesítése

1. Dobj ki minden régi élelmiszert és takarítsd ki az egész konyhát

Az első lépés nagyon nehéz, mert mindent át kell vizsgálni és ki kell takarítani. Ez több nap is lehet. A legjobb, ha a teljes konyhából odaadod a régi élelmiszereket, majd kipakolod a hűtőt és kitakarítod alaposan. Ezután a konyhaszekrény jön, takarítsd ki azt is kívül és belül. Ha van olyan fiók vagy szekrény, ahol lisztet vagy kenyeret tartottál, akkor azt nagyon alaposan takarítsd le (mehet a Domestos mindenhova) és fiókvédőt is tegyél bele utána.

A sütőn, ha van pirolitikus funkció indítsd be, aztán alaposan takarítsd ki. A mikrónak is takarítsd ki minden kis zugát. A mikrófedőt, amit melegítésnél használsz, cseréld le.

2. Dobd ki az összes fűszert és mindent, amit tartókban tartottál

A fűszerek, lisztek, cukor, só: mindent ki kell dobni, akkor is, ha utána is ugyanazt a márkát veszed. Mindegyiknél lehet, hogy belenyúltál véletlenül gluténos kanállal. Szóval minden – amit grammra vagy kilóra mérünk – kuka. A lisztekből, fűszerekből ezután csak gluténmentes jöhet. A többit illetően, hogy mit vehetsz, azt lásd gluténmentes élelmiszerek tartalmunkban.

Mi legyen a tartókkal? Amit mosogatógépben biztosan el tudsz mosni, elvileg maradhat – de amiben liszt volt, vagy zab, attól jobb megszabadulni. A mosogatógépet is tisztítsd ki egy tablettával és tisztító programmal.

3. Konyhai eszközök cseréje

Megoszlanak a vélemények, hogy a konyhai robotgépekkel mi legyen. 

A kenyérpirítót, szendvicssütőt és a palacsinta/gofrisütőt, kenyérsütő gépet le kell cserélned, mert az nem maradhat!

De a kávéfőződ azért ne dobd ki. Van olyan elmélet is, hogy szó szerint mindent ki kell dobni. Szerintünk a higiéniára kell figyelni, mert a glutén egy ragasztó. Összeáll tőle a kenyér, ezért makacsul be is tudja enni magát sok mindenbe.

Tedd magas hőmérsékletre a mosogatógépben a konyhai robotgépek kiegészítő fejeit, a gépet pedig alaposan takarítsd ki, de azért ne vegyél új turmixot.

4. Deszkák és edények

Minden fából készült konyhai cucc kuka. Minden vágódeszka, fakanál, de ha lehetőséged van rá a műanyag deszkákat is cseréld le. A szilikon és műanyag deszkák mosogatógépbe tehetőek, jól tisztíthatóak. A spatulák és műanyag/szilikon ’fa’kanalak és tálaló eszközök hasznosak.

A fa tálcák szintén mehetnek a kukába, a többi tálca a mosogatógépbe. Ha bármit megtartasz, mert a jövőben valaki a háztartásból fog glutént enni, akkor azt tedd külön zacskóba, és külön dobozba vagy szekrénybe. Sose mosd el azzal a ronggyal, amivel a többi mentes konyhai eszközt.

Soha többé nem lehet fadeszkám? De lehet: vegyél újat, de csak akkor, ha az egész konyhát a jövőben is gluténmentesen tartod. Ha viszel be glutént és ráteszed egy percre a fából készült deszkára, akkor annak újra vége.

5. Tányérok és evőeszközök

A porcelán tányérok és fém evőeszközök maradhatnak, ha mosogatógépben elmoshatóak. Ha nincs mosogatógéped, akkor új és tiszta szivacs plusz Domestos – majd egy normál mosogatószeres mosás.

6. Soha többé glutén

Ha mindezzel kész vagytok, akkor ezt ne tegyétek tönkre. Maradjon a lakás, a ház gluténmentes. Ez azt jelenti, hogy ne is vegyetek glutént tartalmazó élelmiszert, olyat se, ami csak „nyomokban tartalmazhat glutént”.  A vendégeknek is írjátok elő a gluténmentességet. Azaz nem hozhatnak ételt se nektek, se maguknak.

Tehát, ha jön a rokon, ne hozza el a maradék pörköltet a konyhájáról a saját edényében! Mindenkiben tudatosítsuk: nem lehet kaját hozni! Ez nehezebb, mint hinnétek.

Ha barátok jönnek, főként gyerekek, akkor is ez a szabály és nincs kivétel. Azaz a következő jelenetet így kell kezelni:

  • Nem volt ideje a kisfiamnak enni, hoztam egy szendvicset, adsz egy tányért?

Jó válasz:

  • Nem, mert itt nem ehet glutént, adok más ételt, de a szendvicsét itt elő se veheti.

Ha valaki hoz magával bármilyen ételt, ami nem gluténmentes, elő se vegyétek, nem nyithatja ki, nem eheti meg, egyen máshol.

Javasoljuk zárható doboz beszerzését a teljesen gluténmentes konyhában is, mert persze, csak hoz valaki egy kis csokit, ami gluténos és amit oda el lehet rejteni.

Ha még viszünk haza glutént, hogy maradhat mentes a konyha?

Azaz: ha nem lesz a teljes család gluténmentes.

Ez nehéz és sokkal több időt és odafigyelést igényel. Nem kivitelezhetetlen, de hatalmas diéta hibákat jelenthet. Ne csókolózz a pároddal, ha cöliákiás vagy és ő betolt egy normál zsömlét.

A vegyes (azaz gluténmentes családtag és glutént is fogyasztó családtag) háztartásában a gluténmentes/gluténos ételt tároljuk külön!

Amennyiben gyerekről van szó mindenképp, ha felnőttről akkor is ez javasolt: jobb ha minden mentes a konyhában és a gluténos élelmiszereket, edényeket, rongyokat tartjuk zártan, elkülönítve. 

Megoldás: külön, zárható dobozban tartsuk a gluténos pékárut vagyc csokit, sőt, ha használunk „hagyományos” lisztet (inkább ne tegyük) azt is, és az edényeket, főzőeszközöket, mosogatószivacsot. A gluténos tálcát, ételt, edényt tegyük külön (zacskóba és zárható dobozba, lehetőleg olyan polcra a szekrényben, ahol, ha nem dobozban lenne, akkor se érintkezik a mentes élelmiszerrel), egy külön szivaccsal, amit mosogatáshoz használunk. Ne feledjük: a glutén méreg a cöliákiásnak.

Gluténos eszközök tisztítása: külön szivaccsal és utána papírtörlő, vagy külön konyharuhában eltörölni és vissza is a rejtekhelyre, a dobozba és azt lezárni.

Ha hűtést, fagyasztást igénylő gluténos élelmiszert tartunk otthon, akkor azt jól zárható külön dobozban kezeljük. Mindenképp címkézzük fel a dobozt, hogy jól látható legyen: glutént tartalmaz. Az ilyen ételt, mikor kiengedjük vagy éppen mikrózzuk, azt zárt dobozban tegyük.

Ha fogyasztunk glutént a konyhában – nagyon vigyázzunk evés közben: ne menjen mindenfele a morzsa, inkább együk meg olyan helyen, ahol nem szennyezhet. Ha hozzáérünk kézzel, mossunk kezet. Ne tegyük le a pultra, fa deszkára. Ha a párunk érintett cöliákiában, mossunk fogat evés után, addig ne csókoljuk meg.

Ha cöliákiás vagy, a párod, családod akkor segít a legtöbbet, ha ők is gluténmentesen étkeznek otthon. Persze, ha elmennek, őket nem köti a diéta, de érted megteremtik a gluténmentes konyhát otthon. Ez a legnagyobb támogatás, amit tudnak adni. Nekik bajuk nem lesz tőle, sőt… egészségesebbnek fogják érezni magukat.

Ha az előbbiekkel ellentétben, mégis a „gluténmentesség” van elkülönítve, az a nehezebb feladat. Akkor el kell különíteni az edényeket, a szivacsokat, és az élelmiszert is. De akkor nagyon veszélyes főzni a gluténmentesnek a konyhán, mert problémás lesz a sütő, a mikró, a másik edény, eszköz, a fűszerek. 

Azért természetesen lehet gluténos konyhán gluténmentesen főzni vagy sütni – ezt lásd alább, a nagyi főztje topik alatt, ott ezt részletesen bemutatjuk. Egyébként mivel lehet, ezért az éttermek is megoldhatnák, ha akarnák.

Nagyi gluténmentes főztje

Először is tisztázzuk: nem az a gluténmentes, amiről a nagyi azt hiszi. Tehát nem az, amibe nem tett lisztet.

Lehet gluténos konyhán mentes ételt készíteni? 

Lehet, de csak akkor, ha nagyon komolyan vesszük a higiéniai előkészületeket és az összetevőket.

A zsír sem gluténmentes mindig. Van zsír, ami gluténmentes, az csak tejet tartalmazhat. Igen, szomorú, ez a modern élelmiszeripar, amely minden betegség háttere és fokozója napjainkra. Ahol mindent egy helyen, összekeverve készítenek.

3 lépés kell!

1. Tudatosság és magyarázat

Bárki a szakács – nagyi, éttermi chef, vagy barát – meg kell értenie: a glutén méreg, nem juthat az ételbe. Meg kell értenie, hogy mindent külön, tiszta eszközzel, ellenőrzött alapanyaggal és fűszerrel kell elkészíteni, miközben nem érintkezik gluténnal az étel, sem a serpenyőben, sem azért, mert mellette száll a lisztpor, sem pedig azért, mert a fűszert olyan üzemben készítik, ami szennyezett. Meg kell érteni, mindent elkülönítve kell tartani és tisztán.

2. Különítés

Kell a nagyihoz egy zárható doboz és szekrény, amiben az eszközöket és a mentes ételeket tartja.

Miből kell külön a dobozba? Milyen új – és aztán csak a gluténmentes főzéshez használt – eszköz kell? 

Mivel csak néha fog főzni, mi ezt a listát javasoljuk:

  • szilikon deszka;
  • kés;
  • szilikon főzőkanál, spatula, merőkanál;
  • tányér és evőeszköz;
  • mosogatószivacs;
  • edény és serpenyő;
  • zárható doboz a mikrózáshoz;
  • ha sütne, sütési kellékek – de sütő miatt ez csak akkor, ha előtte azt kitakarította.

Mentes ételek: ezekből főzhet a nagyi úgy, hogy ő veszi meg – (lásd bővebben gluténmentes élelmiszerek)

  • amire ráírták a gluténmentességet vagy rajta a logó;
  • minden alapanyagról kérdezzen: olaj használható, de zsír már nem biztos, minden recept előtt vegye át az összetevőket valakivel, aki ért hozzá és akkor biztos nem lesz hiba;
  • legyen gluténmentes fűszer és só, cukor/édesítő, amit csak erre használ;
  • mivel a nagyi ugyanazokat főzi egy idő után, minden a kisujjában lesz, 30-40 ételt is könnyen el fog tudni gluténmentesen készíteni, csak az elején nehéz megszokni, utána easy-paesy lesz.

3. Főzés közben odafigyelés

Na, ha megvannak az alapanyagok, megvan mindenhez a külön eszköz, már csak figyelni kell. 

Figyelni arra, hogy aki a konyhában mozog, ne nyúljon bele abba a cukor-, só- vagy fűszertartóba, amit egyébként használ. Figyelni, hogy ne vegyen elő egy másik, régi edényt, amiben vajat olvaszt. Hanem ha vajat kell olvasztani: azt tegye külön dobozban a mikróba. Ezért érdemes mindent odakészíteni egy tiszta pultra, ami kell. Úgy, mint egy főzőműsorban. Nagyon fontos, hogy közben ne készítsen egy másik, gluténos ételt mellette. Ha gluténmenteset készít, akkor mellette mást ne főzzön.

Sütni nehezebb, hiszen a paradicsomlevest ugyanúgy kell elkészíteni, csak a rizst kell százszor lemosni, vagy gluténmentes betűtésztát kell belerakni. Amikor húst, zöldséget, krumplit készítünk, csak a higiéniára kell figyelni. Ha levest, főzeléket főzünk abba kevés liszt kell. Így jó gluténmentes liszttel ugyanúgy készíthető a recept. (Bár, mi javasoljuk, inkább önmagával sűrítsünk, sokkal egészségesebb és jobban kihozza az ízeket.) Ha alaplével dolgozunk, azt is mi készítsük, vagy olyat vegyünk, ami gluténmentes.

És jön a sütés!

Na itt a sütő az első probléma – azt ki kell takarítani és külön sütőforma, deszka, nyújtórúd kell. De ha csak ennyi lenne, nem lenne gond. De itt külön recept is kell és pontosan azokat a lisztkeverékeket kell használni, vagy nem olyan lesz a végeredmény. Tudjuk, fájó pont a régi, finom sütiket elengedni, de azok nem működnek úgy, ha csak helyettesítjük a lisztet mentes lisztre. Olyan sütikkel érdemes kezdeni, amik tojás hangsúlyosak és nem a liszt dominál, mint egy piskóta.

De, ha a nagyi féle sütiben a krém a legfinomabb és azt el tudja mentesen készíteni, akkor használjatok a lisztkeveréken lévő recepteket, vagy előre kész tésztákat. Így az ízek otthoniasak maradnak, a sütés is sokkal rövidebb lesz. Ehhez például próbáljátok ki piskóta és torta lapjainkat.

Na de a nagyi lekvárja mehet a sütibe? Ha nem gluténmentes tartósító és savanyító anyagokat használt, akkor sajnos nem. De a következő befőzésre vegyetek neki, ugyanolyan lesz a lekvár, csak már biztonságos. Csak ne használja a régi fakanalat, vegyetek neki újat!

Érdekes kérdés: gluténmentes főzhet gluténos konyhánha nem eszik belőle? Igen. Ajánlott kesztyűt húznia és kötényt, kezet mosni előtte és kezet, arcot utána. De a lisztpor belélegzése nem gond, ez nem allergia, az a gond, ha gyomorba jut. Azaz főzés közben figyelni kell és semmit sem kóstolhat. Persze, közben neki ne készítsenek gluténmentest, az biztos szennyeződni fog.

Gluténmentes étkezés vendégségben, szülinapi bulikon

Vigyük magunkkal az ételt. Ezt tanácsolja a jó dietetikus is. Nem nehéz, megszokjuk hogy csomagolunk, úgyis van otthon kaja. Csomagolunk a munkába, suliba, kirándulásra is.

Ha vendégségbe megy egy cöliákiás, két feladatot kell megugrani:

  1. Elmagyarázni: ottani kajából nem ehet, csak azt eheti, amit visz és azt hogyan eheti.
  2. Csomagolni a kaját (az első a nehezebb).

A magyarázás azért nehéz, mert akik meghívnak a barátaink, rokonaink, sulis társak és kedvesek, gondolnak ránk, segíteni akarnak. Ezért is legyünk határozottak és mondjuk meg, hogy nagyon kedves tőlük, de nekünk ezt kell megszokni, hogy visszük az ételt. 

A szülinapokon mindig felajánlják, hogy hoznak gluténmentes tortát. De inkább mondjuk, hogy mi viszünk. Miért? Először is, mert a mentes tortáknak széles az ízvilága. Nem biztos, hogy szeretjük, a gyerek meg szinte biztos nem szereti. Másodszor meg, ha már egybe csomagolják a diómentessel, cukormentessel és többivel: nem marad mentes. A szülinapokra javasoljuk, ha nincs időd tortát sütni: fogd piskótakarikánkat vagy piskótalapunkat, készíts gyorsan egy csokipudingos öntetet, vagy egy krémet bármilyen gyümölcsből, ami a kedvencetek és kész is a süti. Ha erre sincs idő, lehet előre csomagolt sütemény is, amit biztos szerettek.

A bulin/vendéglátásban is jobb, ha ott a saját kis kajás-zacsitok, ott a saját evőeszköz. Étkezésnél ezt előveszitek, kiveszitek a sütit/szendvicset és ehettek a többiekkel egy asztalnál.

Ha a vendéglátás hosszabb, akkor ételt kell melegíteni általában, ezt zárt dobozban, mikróban gyorsan meg lehet oldani. Ilyenkor gondoljátok végig hány étkezést lesztek ott, készüljetek nasival is. Ha baráthoz, rokonhoz mentek, nála a gyümölcsöket, zöldségeket mosás és tiszta késsel való pucolás, felvágás után fogyaszthatjátok, így nem kell a fél konyhát vinni.

Ha van gluténmentes chips, vagy más mentes kaja akkor azt eheti? Igen, csak ha más nem nyúl bele. Ha kiöntik a chipset egy tálba és egy másikban van gluténos ropi és összevissza nyúlkálnak a gyerekek – na akkor az van, mint a fitt menüknél: már nem gluténmentes. Gluténos lesz minden. Szóval vendéglátásba is jobb vinni a saját kaját. De ha ott mégis van ellenállhatatlan biztosan gluténmentes kaja, akkor azt először szedd külön: te szedj először és aztán a többiek.

Igaz ez arra is, amit viszel. Más nem nyúlhat a gluténmentes kajájába. Szoktassuk a gyereket is rá és mondd el a tanárnak is: csak ő nyúlhat bele, ő szedhet ki másoknak, de mások nem nyúlhatnak az ő kajájához.

kirándulások szintén nehezek – odáig jó, hogy csomagolsz. Ha megállnak fagyizni… kimarad. Te adhatsz a gyereknek otthon fagyit, de ott nem ehet, akkor se, ha kiírják: van gluténmentes. Ezt vele és a tanárral is meg kell értetni. Ha van bolt és nagyobb a gyerek, valamint tud címkét olvasni, vehet magának gluténmentes jégkrémet.

Ottalvós táborok – no way! Vannak, amik elvileg tudják a mentes étkezést biztosítani, mint az Erzsébet-tábor. De azon szállások, amik itthon elérhetőek nem megbízhatóak, és a gyerek még kisebb korban nem tudja ezt rendesen elmagyarázni. Jobb a napközis tábor, ahol tudja vinni a kajáját. Sokan fogják mondani: tudja a szállás. De ne hidd el, csekkold le! Ha tényleg gluténmentes – menjen, de azok a magyar hotelek, amik figyelnek az allergénekre (szerencsére ilyen már van), ott általában ez a helyzet:

Bár a felhasznált alapanyagok nem tartalmaznak glutént a gluténszegény ételek és sütemények készítésénél, sajnos a keresztszennyeződést nem tudják teljes mértékben kizárni, valamint az áruszállítás és raktározás során is felléphetnek problémák, ezért nem tudják teljesen 100%-osan kijelenteni, hogy az ételek gluténmentesek.

Már itthon is léteznek hotelek, amik azért külön edényekkel készülnek, de ezek magas csillagszámú helyek. És azok közül is egy-kettő, ami tényleg azt mondhatja, tudja a gluténmentest. Példaként az alábbi cikkben a felsorolás: https://www.ittjartam.hu/blog/glutenmentes-pihenes-7-belfoldi-szalloda-glutenmentes-etrenddel/.

Nem gluténmentes fitt menük, vendéglátóhelyek

Felsoroljuk, vagy írjuk: 99%-ban átverés. Nem mentesek a menük, nem mentesek a helyek. Ami gluténnal egy üzemben készül, egy konyhán, az nem lehet jó. Ha itt esztek – wokos étteremlánc, fitt és egészségesnek hirdető menük, süti to go… tudjátok azt, hogy itt igazi mentes, cöliákiás nem ehet. 

Zéró glutén, tej, tojás: hirdetik  a legtöbb szimpla csalás. Ezekkel a megtévesztő reklámokkal érik el, hogy a gluténnel, tejjel, tojással szennyezett ételt eladják mentes áron. A duma: bele nem raknak ilyeneket. Igen, a tojásos tálba kikeverik, de bele már nem raknak tojást – tessék vegán menü. Nesze! Apróbetűben kiírják, hogy keresztszennyezett lehet a kajájuk, de a hirdetésben nincs.

Ha ilyen helyen eszel, elrontod a diétád. Ha vegán vagy és hiszel benne, ugye nem örülsz, ha állati eredetű szennyeződéseket támogatsz? Ja, és ezért még többet is fizetsz!

Ha gluténmentes a diétád, és rászánod az időt és pénzt, nem gond, hogy nyomokban nyomnak beléd glutént? Jobban lettél, mikor elkezdted kivonni a glutént az étrendedből?

Ha igen és ezeket fogyasztod, akkor utána sosem tudod meg milyen lenne, ha soha nem szennyeznék be a kajád gluténnal. Mert megeszed ezeket. Te azt hiszed, gluténmentes, mert kiírják rá, de egy idő után már nem leszel jobban. A glutén hirtelen csökkenése javított a panaszaidon, de aztán szépen – bár keveset – folyamatosan beviszel a szervezetedbe, és közben megfizeted azt, hogy mentesnek mondják az ételed.

Gluténmentes gasztro

A tutira gluténmentes konyhák ott vannak, ahol fennáll valami érintettség, ott van személyes odafigyelés. Szuper kajákat lehet csinálni. A hús és a zöldség gluténmentes és ebből csodák készülhetnek. Amihez liszt kell, ott már nagyon jó keverékek, receptek, receptkönyvek léteznek. Mi a megúszós, gyors, háztartás- és anyabarát receptekkel igyekszünk segíteni, reméljük hasznos lesz.

Fontos tudni, hogy vannak 100% glutén- és laktózmentes éttermek, cukrászdák, pizzéria és pékség is.

Utazási blogunkat frissítjük és a hamarosan elkészülő hazai gasztrokalauzunk is segíthet, ahol megírjuk mi az, ami mentes. Segíts te is! Ha egy helyről bebizonyosodik, hogy nem mentes vagy hogy éppen az, írd meg nekünk, támogassuk a cöliákiával élőket. 

A gasztro nemcsak művészet, felelősség is.

Egy étterem tudja a mentest, ha gluténos a konyha?

Tudhatná. Egy jó szakács meg tudná oldani. 

Mi kell hozzá? Hogy épp egy adott tűzhelyen egy tiszta serpenyőben készítsék el a fogást. Olyan alapanyagokból, amik gluténmentesek. Olyan fűszerekkel, amik gluténmentesek. Vagy csak sóval, amiből szórnak és amibe nem nyúlnak bele gluténos kézzel vagy eszközzel.

Gluténmentes kutya

Igen, komolyan, jobb ha mindenki, így a kutya, vagy macska is gluténmentes otthon. 

Főként, ha cöliákiás adja neki a tápot. Nyilván nem eszik meg a gyerekek sem a kutyakaját, és ha hozzáérnek, meg tudják mosni a kezüket, de igazából a kutyának se kell a búza. Az embernek se, nem arra épül a biológiánk, hogy búzát és tejet fogyasszunk. Rengeteg a búzamentes, gluténmentes táp, mivel könnyen elérhető, ha van lehetőségünk, figyeljünk erre is.

A háziállatok tenyésztése és évszázadokon át emberi kajával etetése, illetve a tápok nagyüzemi előállítása, már náluk is érezteti a hatását. Számos kedvenc allergiás, vagy hiperszenzitív a csirkére. Náluk is lehet allergia tesztet végeztetni és odafigyelni, mi tesz jót nekik.

Érdemes odafigyelni erre is!

kapcsolat

Írj nekünk!

Név(Kötelező)
Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.